Podróż
Lot do Las Palmas trwa 6,5 godziny.
Na szczęście podróż podzielona była na dwa etapy z przesiadką w Madrycie.
Dzięki temu obejrzeliśmy z bliska Estadio Santiago Bernabeu, dom królewskich z Madrytu. (10-krotnego zdobywcy Pucharu Europy w piłce nożnej)
Staż zawodowy
Dzięki współpracy z I.E.S. Feria del Atlantico (szkoła zawodowa w Las Palmas) nasi uczniowie mogli odbyć staż zagraniczny w zawodzie technika informatyka i technika mechatronika.
Po zakończeniu stażu na uroczystości zorganizowanej w partnerskiej szkole uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz drobne podarunki.
Las Palmas i okolice
Las Palmas to stolica Gran Canarii i największe miasto archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Znaleźliśmy tu wspaniałą plażę, mnóstwo rozrywek oraz możliwości uprawiania sportów.
Las Palmas jest prawdziwym turystycznym rajem.
Mnóstwo hiszpańskich zabytków, oczarowujących swoim pięknem i wyjątkowym wyglądem, kręte uliczki i egzotyczne ogrody, którymi po południu można przechadzać się godzinami, obserwując życie tutejszych mieszkańców i złociste wybrzeże zapraszające do leniuchowania.
Najsłynniejszą plażą Las Palmas jest ciągnąca się kilometrami Playa de las Canteras.
To miejsce swoją niezwykłą atmosferę zawdzięcza wielu czynnikom. Bardzo nowoczesne hotele na wybrzeżu i w centrum, błękit Atlantyku, złocisty piasek plaż, a zaledwie kilka kilometrów od centrum – urocze rybackie domki, nieodkryte przez turystów zatoczki i ciągnące się kilometrami plantacje bananowców porastające pobliskie wzgórza.
Niegdyś cała wyspa utrzymywała się głównie z bananów, a liczne miejscowości dosłownie nazywane były “bananowym rajem”.
Dzisiaj największe dochody wyspa czerpie z turystyki.
Wycieczki w góry i na wulkan
Caldera de Bandama
Krater wulkaniczny leżący ok. 10 km na południe od stolicy Gran Canarii, Las Palmas.
Ma ok. 1000 m średnicy i 200 m głębokości. Na jego dnie mieściła się niegdyś osada, obecnie opuszczona.
Nie ma możliwości zejścia na dół bez specjalnego pozwolenia konserwatora przyrody, ze względu na jej ochronę, można jednak podziwiać jego wnętrze i okrążyć go dookoła, co trwa około godziny. (oczywiście zdobyliśmy to pozwolenie 🙂 )
Na szczycie wzniesienia Pico de Bandama (569 m. n.p.m.), leżącego obok krateru, gdzie dostać się można asfaltową drogą, znajduje się punkt widokowy.
Roztacza się stąd piękna panorama na krater, Las Palmas i okolicę. W pobliżu Caldera de Bandama leży najstarsze w Hiszpanii pole golfowe.
Roque Nublo
Wulkaniczna rzeźba Gran Canarii wytworzyła się w wyniku trzech wielkich cykli erupcyjnych trwających w sumie 16 milionów lat.
Najstarsze formacje skalne posiadające formę wąwozów, różnorodny skład mineralny i charakterystykę, stanowią idealne warunki do wspinaczki, ze względu na twardość i zwartość materii skalnej.
Erozja wyrzeźbiła to, co dziś stanowi najbardziej charakterystyczne formy krajobrazu Gran Canarii: wąwozy, skaliste wybrzeża, ostre pasma szczytów, kaniony, monolity…
W niedzielny poranek wybraliśmy się wraz z nauczycielami z hiszpańskiej szkoły w góry Gran Canarii.
Wielkie brawa i wielki szacunek należy się naszemu kierowcy autobusu – cóż można powiedzieć – cudowne widoki, niesamowite serpentyny drogi przepaście, ach szkoda mówić – to trzeba zobaczyć na własne oczy.
W najwyższej części znajduje się punkt widokowy na Caldera de Tirajana i park Krajobrazowy Nublo.
Tutaj naprawdę można zobaczyć całą potęgę przyrody, warty podkreślenia jest fakt,że cały krajobraz jest efektem dawnych działań erupcyjnych ziemi.
Co ciekawe ze względu na panujące tutaj nieco niższe temperatury i wilgoć ta część wyspy jest żyzna w glebę, to prawdziwe tereny zieleni i urodzaju.
Ziemia jak napisaliśmy jest tutaj dość żyzna, więc widać jak człowiek walczy z naturą o każdy skrawek ziemi.
W trakcie postoju robiliśmy zdjęcia słynnemu monolitowi Roque Nublo, obok którego dostrzec można drugi El Fraile – Mnich, który swą nazwę zawdzięcza temu,że kształtem przypomina klęczącego i modlącego się człowieka.
Muzeum Kanaryjskie
Byliśmy także w Muzeum Kanaryjskim.
Ogród Botaniczny
Ogród botaniczny Jardin Canario znajduje się w miejscowości, w odległości 7 km od Las Palmas w głąb wyspy i jest to największy obszarowo hiszpański ogród botaniczny.
Jego oficjalna nazwa brzmi “Jardín Botánico Viera y Clavijo”, a nadano ją na cześć pioniera badań przyrody archipelagu kanaryjskiego – Jose de Viera y Clavijo.
To on, jako pierwszy, opracował „Słownik Historii Naturalnej Wysp Kanaryjskich” i podał pomysł stworzenia ogrodu botanicznego poświęcone gospecyficznej florze wysp.
Najbardziej podobały nam się … katusy i smocze drzewa 🙂
Paella
Paella – potrawa pochodząca z Walencji i występująca w licznych odmianach.
Oparta jest przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na metalowej patelni z dwoma uchwytami (tzw. paellera lub paella).
W zależności od odmiany, paella może ponadto zawierać kawałki np. owoców morza, mięsa królika, drobiu i różnych warzyw.
Podawana jest jako danie główne lub jako pierwsze danie. Zazwyczaj jada się ją na obiad – uznawana jest za danie zbyt ciężkostrawne na wieczorny posiłek.
Paella powinna być spożywana bezpośrednio z naczynia, w którym ją przygotowano.
Często paella przygotowywana jest na wolnym powietrzu.
Według prof.Pawlaka (fanatyka paelli) najlepszą na świecie serwują na starym mieście w Las Palmas (obok targu rybnego) 🙂
Plaża Maspalomas
Turystyczny ośrodek Maspalomas.
Najstarszy ośrodek turystyczny w południowej części wyspy.
A w pobliżu największa atrakcja regionu: słynne pasmo wydm.
Dunas de Maspalomas, bo o nich mowa, rozciągają się na długości 6 km oraz szerokości do 2 km
Maspalomas, Playa del Ingles oferują wielką ilość hoteli i apartamentów, wiele możliwości rozrywki i rekreacji, oraz atrakcyjne życie nocne, które się toczy wokół plaży.